top of page
Recycling Bottles

Društvo, pojedinac i otpad 

Tematska cjelina osmišljena u cilju okupljanja stručnjaka iz društvenog, humanističkog i umjetničkog područja

U ožujku 2020. Europska komisija usvojila je Novi akcijski plan za kružno gospodarstvo. On je jedan od glavnih elemenata i okosnica Europskog zelenog plana, novog europskog programa za održivi razvoj. Postotak odvojenog prikupljanja otpada i njegovog recikliranja raste diljem Europe i svijeta. Stvaraju se novi trendovi poput zelenog potrošača i turista, zero-waste životnog stila, veganstva i vegetarijanstva, a sve zbog sve rastuće razine ekološke zabrinutosti i svijesti o problemu stvaranja i zbrinjavanja otpada. Ipak, problem stvaranja i gospodarenja otpadom, njegovog zbrinjavanja i sve većeg onečišćenja okoliša, posebice plastike u moru, postaje jedan od najvećih političkih i ekoloških problema u svijetu. Stoga, cilj ove tematske cjeline potaknuti je razgovor o vezi društva, kulture, odgoja i obrazovanja, našem individualnom i kolektivnom djelovanju, potrošačkih i drugih navika te stvaranju, postupanju, gospodarenju i zbrinjavanju otpada lokalno, nacionalno i međunarodno. Nadalje, potaknuti razmjenu ideja, iskustava te primjera dobre prakse, posebice između civilnog društva, akademske zajednice, obrazovnog sustava, javnih službi te niza drugih dionika koji su aktivno uključeni u problem.

Morski otpad

Morski otpad predstavlja jednu od svjetski najbrže rastućih prijetnji morskim ekosustavima s velikim okolišnim, kulturnim, zdravstvenim i gospodarskim utjecajima i posljedicama. Veliki udio količina odnosi se na plastiku koja zbog svoje dugovječnosti predstavlja najveću opasnost za morski okoliš i ljudsko zdravlje. U more dospijeva isključivo zbog ljudskih aktivnosti na kopnu ili moru, odnosno zbog nedostataka i propusta u sustavu gospodarenja otpadom. Procjenjuje se da oko 80 % otpada u more dospijeva iz kopnenih izvora i aktivnosti s kopna, primjerice s nepropisnih odlagališta, vjetrom i ispiranjem u more oborinskim vodama, kao nusprodukt turističkih aktivnosti i sl. Oko 20 % otpada u more završava kao posljedica neodgovornih aktivnosti u pomorskom prometu i ribarstvu. Smatra se da čak 70 – 80 % ukupnog otpada u Mediteranskom moru čini mikroplastika koja nastaje raspadanjem plastičnog otpada već prisutnog u moru. Problem morskog otpada sve je vidljiviji i očigledniji u RH, međutim suočeni smo s nedostatkom odgovarajućih podataka iz sustavnih istraživanja što predstavlja glavni problem vezan uz ovu problematiku. Morski otpad nije problem okoliša koji se može riješiti samo primjenom zakona, čišćenjem plaža i tehničkim rješenjima. To je također kulturološki problem i potrebni su značajni napori da se promijeni ponašanje, pristup gospodarenju i potrebno je uključivanje svih sektora i interesa.

Plastic Bag in Ocean
Društvo
Morski
Signing a Contract

Javne politike
i gospodarenje otpadom

Cilj politika za otpad EU-a doprinos je kružnom gospodarstvu izvlačenjem, što je više moguće, visokokvalitetnih resursa iz otpada. Cilj Europskog zelenog plana promicanje je rasta prelaskom na moderno, resursno učinkovito i konkurentno gospodarstvo. U sklopu ove tranzicije bit će revidirano nekoliko zakona EU-a o otpadu. Okvirna direktiva o otpadu pravni je okvir EU-a za postupanje i upravljanje otpadom u EU-u. Redoslijed preferiranja gospodarenja otpadom  se naziva se „hijerarhija otpada“. Određene kategorije otpada zahtijevaju posebne pristupe. Stoga, kao i sveobuhvatni pravni okvir, EU ima mnogo zakona za rješavanje različitih vrsta otpada. Ipak, principi smanji, ponovno koristi, recikliraj čini temelj zakonodavnog okvira EU-a. Suvremene politike oslanjaju se na strategije poput proširene odgovornosti proizvođača, održivog pakiranja i dizajna, efikasnog odvojenog sakupljanja i recikliranja, posebnih standarda zbrinjavanja i slično. Ipak, postoji određena neusklađenost u nacionalnim pristupima među zemljama članicama Europske unije, a Hrvatska se tu posebno ističe. Također, pitanje morskog otpada prepoznato je kao izrazito ozbiljan i zabrinjavajući problem, ali globalno i međunarodno nedostaje konkretnijih politika sprječavanja i ublažavanja ovog problema. Stoga, cilj je ove tematske cjeline okupiti stručnjake iz područja različitih prirodnih, tehničkih i društveno-humanističkih znanosti koje se prvenstveno bave analizom, postavljanjem i vrednovanjem politika usmjerenih na gospodarenje otpadom i ublažavanje onečišćenja u okolišu i prirodi. 

Politike

Kružna ekonomija
i tehnologije obrade otpada

Kružna ekonomija model je proizvodnje i potrošnje koji uključuje razmjenu, zakup, ponovnu uporabu, popravak, obnovu i recikliranje postojećih materijala i proizvoda što je duže moguće u svrhu produljenja životnog ciklusa proizvoda. Tehnologije obrade otpada predstavljaju skup tehnika, vještina i naprednih inženjerskih alata koji se primjenjuju u inženjerstvu okoliša u skladu s načelima održivog razvoja i zaštite okoliša. Cilj tematske cjeline okupiti je stručnjake i dionike za razmjenu ideja i primjera dobre prakse te razgovor o poveznici principa kružne ekonomije i suvremenih tehnologija obrade otpada.

Recycled Cardboard
Kružna
Wood Cutlery

Poslovni sektor
i gospodarenje otpadom

Industrijalizacija, razvoj znanosti, urbanizacija i porast broja stanovnika zajedno su utjecali na sve veću proizvodnju različitih vrsta otpada. Poslovni sektor pogođen je visokim cijenama gospodarenja otpadom, ali je i žarište inovativnih koncepata u gospodarenju otpadom. Kako bismo spriječili nepropisna odlaganja i omogućili primjenu koncepta kružne ekonomije, nužna je suradnja s poslovnim sektorom. Otpad, odnosno njegovo zbrinjavanje, jedan je od ključnih ekoloških problema današnjice s kojim se svi susrećemo, a najviše poslovni sektor. Ova tematska cjelina osmišljena je radi okupljanja tvrtki i malih poduzeća koji svojim primjerom ukazuju na ekološko održivo poslovanje i poslovanje po principima smanji, ponovo koristi i recikliraj te u cilju inovativnih rješenja u zaštiti okoliša kako bi se smanjio njihov ekološki otisak. Uz to, cilj je okupiti one gospodarstvenike koji rade u području gospodarenja otpadom, prikupljanja otpadom, recikliranja i vezanog. 

Poslovni
bottom of page